Birkerød KAMMERMUSIKforening
KLASSISK i Rudersdal
Birkerød KAMMERMUSIK Forening
Køb gæstebilletter i forhallen fra kl. 19.00 eller køb på nettet → HER.
Fra kl. 19.00 udleveres også gratis billetter til børn og unge under 18 år.
Alle koncerter foregår i Mantziusgårdens koncertsal – Johan Mantzius Vej 7A, Birkerød.
Foreningen forbeholder sig ret til ændringer i programmet.
Se tidligere sæsonprogrammer i → ARKIV.
Musikalsk ledelse: LARS ULRIK MORTENSEN
Ingen pause, varighed 75 minutter
JOHANN SEBASTIAN BACH:
Orkestersuite Nr. 1 C dur, BWV 1066
Orkestersuite Nr. 2 b-mol, BWV 1067
Orkestersuite Nr. 3 D-dur, BWV 1068
Orkestersuite Nr. 4 D-dur, BWV 1069
KASMIR UUSITUPA, violin / ARTTURI AALTO, cello / DAVID MUNK NIELSEN, klaver
DIMITRIJ SJOSTAKOVITJ: Klavertrio i c-mol, op. 8
MAURICE RAVEL: Klavertrio i a-mol
PJOTR ILJITJ TJAJKOVSKIJ: Klavertrio i a-mol, op. 50
KAYA KATO MØLLER, violin / NIKOLAI VASILI NEDERGAARD, violin / DANIEL SLEDZINSKI, bratsch / SIGNE EBSTRUP BITSCH, cello
FRANZ SCHUBERT: Strygekvartet nr. 13, Rosamunde
DMITRIJ SJOSTAKOVITJ: Strygekvartet nr. 9 Es-dur op 117
FELIX MENDELSSOHN: Strygekvartet nr. 2, a-mol op.13
FREDERIK ØLAND, violin / RUNE TONSGAARD SØRENSEN, violin / ASBJØRN NØRGAARD, bratsch / FREDRIK SCHØYEN SJÖLIN, cello
HENRY PURCELL: Chaconne
ROBERT SCHUMANN: Kvartet nr. 3
FRANZ SCHUBERT: Kvartet i G-dur D. 887
ANA FEITOSA, violin / SANNA RIPATTI, bratsch / JONATHAN SLAATTO, cello, assistent kontrabas / CHARLOTTE NORHOLT, fløjte / PETER KIRSTEIN, obo / TOMMASO LONQUISH, klarinet / NEIL PAGE, horn / YAVOR PETKOV, fagot
PAUL TAFFANEL: Blæserkvintet i g-mol
CARL NIELSEN: Serenata in vano for klarinet, fagot, horn, cello og kontrabas
LUDWIG VAN BEETHOVEN: Septet for klarinet, fagot, horn, violin, bratsch, cello og kontrabas
KENNY STAŠKUS LARSEN, fløjte / CARL JULIUS LEFEBVRE HANSEN, obo / AUGUST FINKAS, klarinet / CHRISTIAN VINTHER, horn / JOHANNES HERJÖ, fagot
CARL NIELSEN: Maskarade: Overture – arr. David M.A.P. Palmquist
NIELS VIGGO BENTZON: Variationer, Op. 21
SALVATORE SCIARRINO: Il silenzio degli Oracoli
PETER RASMUSSEN: Blæserkvintet i F-Dur
DARIUS MILHAUD: La Cheminée du roi René
MAURICE RAVEL: Le Tombeau de Couperin – arr. Mason Jones
Leoš Janáček: V mlhách (I tågerne) (1912)
Ludwig van Beethoven: Sonate nr. 31 As-dur op. 110 (1821) (tilføjet)
Alexander Scriabin: Klaversonate nr. 10, op. 70 (1913)
Alexander Scriabin: Poëme vers la Flamme, op. 72 (1914)
Sergei Rachmaninov: Sonate nr. b-mol op. 36 (1913) (ændring)
Ludwig van Beethoven: Variationer over Bei männern welche Liebe fühlen
Robert Schumann: Frauen-Liebe und Leben, opus 42
Franz Schubert: Der Hirt auf dem Felsen
Jules Massenet: Elegi for sopran, cello og klaver
Francis Poulenc: Les chemins de l’amour, C’est ainsi que tu es, Voyage à Paris
Sergei Rachmaninov: Vocalise opus 34 nr. 14
Dmitri Sjostakovitj: Ofelias sang
P. I. Tjajkovskij: Tränen
Ralph Vaughan-Williams: The Lark Ascending (1914)
Sergei Prokofiev: Sonate for violin og klaver, f-mol op. 80 (1938-46)
Amy Beach: Romance for violin og klaver, op 2. (1893)
Johannes Brahms: Sonate for violin og klaver, op. 78 G-dur (1878-1879)