Birkerød KAMMERMUSIKforening
KLASSISK i Rudersdal
Birkerød KAMMERMUSIK ForeningKøb gæstebilletter i forhallen fra kl. 19.00 eller køb på nettet → HER. Fra kl. 19.00 udleveres også gratis billetter til børn og unge under 18 år.
Alle koncerter foregår i Mantziusgårdens koncertsal – Johan Mantzius Vej 7A, Birkerød.
Foreningen forbeholder sig ret til ændringer i programmet.
Se tidligere sæsonprogrammer i → ARKIV.
Mandag d. 2. april 2018 / Kl. 19:30
Rune Tonsgaard Sørensen, violin / Frederik Øland, violin / Asbjørn Nørgaard, bratsch / Fredrik Sjölin, cello
Joseph Haydn: Strygekvartet nr. 1, B-dur, op. 1, La Chasse
W.A. Mozart: Strygekvartet nr. 17, B-dur, KV 458, The Hunt
Johannes Brahms: Strygekvartet nr. 3, B-dur, op. 67
Tirsdag d. 6. marts 2018 / kl. 19:30
Renate Ekerhovd – sopran / Amanda Larsson – sopran / Hedvig Haugerud – mezzosopran / Fredrik Bjellsäter – tenor / Mathias Monrad Møller – tenor / Martin Vilbrand – baryton / Pianist: Ian Ryan
Uddrag af Idomenero, Don Giovanni, Faust, Carmen, Rusalka, Figaros Bryllup, Elskovsdrikken, Tryllefløjten m.fl.
Tirsdag d. 6. februar 2018 / kl. 19:30
Thomas Hoppe, klaver / Jörg Schneider, obo / Alexander Glücksmann, klarinet / Fritz Pahlmann, horn / Cristoph Knitt, fagot
Ludwig van Beethoven: Kvintet, Es-dur, op.16
Avner Dorman: Jerusalem Mix
Pause
Heinrich von Herzogenberg: Kvintet, Es-dur, op.43
Tirsdag d. 22. januar 2018 / Kl. 19:30
Marianna Shirinyan, klaver / Priya Mitchell, violin / Torleif Thedéen, cello
Franz Schubert: Klavertrio nr. 1, B-dur op. 99, D. 898 (programændring)
Johannes Brahms: Klavertrio nr. 1, H-dur op. 8 (programændring)
Søndag d. 14. januar 2018 / Kl. 16.00
Særskilt forsalg – nummererede pladser
Filmmusik
Dirigent: Christian Schmiedescamp
Konferencier: Peter Schepelern
20th Century Fox fanfare
Richard Strauss: Also Sprach Zarathustra, intro (Rumrejsen år 2001, instruktør: Stanley Kubrick)
Jacob Gade: Tango Jalousie (Don Q, Son of Zorro, instruktør: Donald Crisp)
Max Steiner: Gone with the Wind, tema (instruktør: Victor Fleming)
Nino Rota: La Strada, tema (instruktør: Federico Fellini)
Pietro Mascagni: Cavalleria rusticana, intermezzo (The Godfather III, instruktør: Francis Coppola)
Bernard Herrmann: Psycho, intro og mordscene (instruktør: Alfred Hitchcock)
Elmer Bernstein: The Magnificent Seven, tema (instruktør: John Sturges)
pause
Gustav Mahler: Symfoni nr. 5, Adagietto (Døden i Venedig, instruktør: Luchino Visconti)
Ennio Morricone: Gabriels Obo (The Mission, instruktør: Roland Joffé)
Howard Shore: Ringenes Herre, potpourri (instruktør: Peter Jackson)
John Williams: Schindlers Liste, tema (instruktør: Steven Spielberg)
Hans Zimmer: Pirates of the Caribbean (instruktør: Gore Verbinski)
Man. d. 4. december 2017 / Kl. 19:30
Fejringen af julens budskab har inspireret komponister og forfattere til alle tider og gør nok julen til den højtid, som gennem tiden oftest er sat i musik og tekst.
Ensemblets julekoncerter vil som altid være både højtidelige og festlige og indeholder både inderlig vokalmusik og farverig instrumentalmusik.
Man. d. 2. november 2017 / Kl. 19:30
Gina McCormack, violin / Nigel Clayton, klaver
Felix Mendelssohn: Sonate, F-dur
Gerald Finzi: Elegy
Howard Ferguson: Sonate nr. 2
Gabrial Fauré: Romance, op. 28
César Franck: Sonate, A-dur
Torsdag d. 28. september 2017 / Kl. 19:30
Julian Leaper, violin
Ciaran McCabe, violin
Martin Outram, bratsch
Michal Kaznowski, cello
W.A. Mozart: Strygekvartet, d-mol, KV 241
Edward Elgar: Strygekvartet, e-mol, op. 83
Antonín Dvořák: Strygekvartet Den Amerikanske, F-dur, op 96
Tirsdag d. 12. september 2017 / Kl. 19:30
John Kruse, klarinet / Anette Slaatto, bratsch / Christina Bjørkøe, klaver
Robert Schumann: Märchenerzählungen, op. 132
Gyögy Kurtag: Hommage à Robert Schumann, op. 15d
Robert Schumann: Fantasiestücke, op.73 (nyt programpunkt!)
Pause
Max Bruch: Rumänische Melodie, Nachtgesang
W.A. Mozart: Keglebanetrioen, KV 498