Birkerød Kammermusikforening

(Mail videresendes automatisk til alle i bestyrelsen)

Program for 58. sæson 2021-2022

 

Køb gæstebilletter i forhallen fra kl. 19.00
eller køb på nettet her: https://mantzius.rudersdal.dk/
Fra kl. 19.00 udleveres også gratis billetter til børn og unge under 18 år

2021-2022

Læs sæsonhæftet her

 


Mandag
den 15. november
2021
kl. 19:30


Carl Nielsen Kvintetten

Kenny Staškus Larsen, fløjte
Carl Julius Lefebvre Hansen, obo
August Finkas, klarinet
Christian Vinther, horn
Johannes Herjö, fagot

Carl Nielsen: Maskarade: Overture - arr. David M.A.P. Palmquist
Niels Viggo Bentzon: Variationer, Op. 21
Salvatore Sciarrino: Il silenzio degli Oracoli
Peter Rasmussen: Blæserkvintet i F-Dur
Darius Milhaud: La Cheminée du roi René
Maurice Ravel: Le Tombeau de Couperin - arr. Mason Jones

 


Onsdag
den 8. december
2021
kl. 19:30


Ensemble Midtvest

Ana Feitosa, violin - Sanna Ripatti, bratsch - Jonathan Slaatto, cello -
assistent, kontrabas. - Charlotte Norholt, fløjte - Peter Kirstein, obo -
Tommaso Lonquish, klarinet - Neil Page horn - Yavor Petkov, fagot.

Paul Taffanel: Blæserkvintet i g-mol
Carl Nielsen: Serenata in vano for klarinet, fagot, horn, cello og kontrabas
Ludwig van Beethoven: Septet for klarinet, fagot, horn, violin, bratsch, cello og kontrabas


Tirsdag
den 22. februar
2022
kl. 19:30


Den Danske Strygekvartet

Frederik Øland, violin
Rune Tonsgaard Sørensen, violin
Asbjørn Nørgaard, bratsch
Fredrik Schøyen Sjölin, cello

Henry Purcell: Chaconne
Robert Schumann: Kvartet nr. 3
Franz Schubert: Kvartet i G-dur D. 887

 


Tirsdag
den 8. marts
2022
kl. 19:30


Novo Quartet

Kaya Kato Møller, violin
Nikolai Vasili Nedergaard, violin
Daniel Sledzinski, bratsch
Signe Ebstrup Bitsch, cello

Franz Schubert: Strygekvartet nr. 13, Rosamunde
Dmitrij Sjostakovitj: Strygekvartet nr. 9 Es-dur op 117
Felix Mendelssohn: Strygekvartet nr. 2, a-mol op.13

 


Tirsdag
den 12. april
2022
kl. 19:30


Trio Arkada

Kasmir Uusitupa, violin
Artturi Aalto, cello
David Munk Nielsen, klaver

Dimitrij Sjostakovitj: Klavertrio i c-mol, op. 8
Maurice Ravel: Klavertrio i a-mol
Pjotr Iljitj Tjajkovskij: Klavertrio i a-mol, op. 50

 


Mandag
den 9. maj
2022
kl. 19:30


Concerto Copenhagen

Musikalsk ledelse: Lars Ulrik Mortensen

Ingen pause, varighed 75 minutter

Johann Sebastian Bach:
Orkestersuite Nr. 1 C dur, BWV 1066
Orkestersuite Nr. 2 b-mol, BWV 1067
Orkestersuite Nr. 3 D-dur, BWV 1068
Orkestersuite Nr. 4 D-dur, BWV 1069

 


 Tidligere koncerter


Onsdag
den 8. september
2021
kl. 19:30


Kirstine Schneider, violin
Rikke Sandberg, klaver

Ralph Vaughan-Williams: The Lark Ascending (1914)
Sergei Prokofiev: Sonate for violin og klaver, f-mol op. 80 (1938-46)
Amy Beach: Romance for violin og klaver, op 2. (1893)
Johannes Brahms: Sonate for violin og klaver, op. 78 G-dur (1878-1879)

 


Tirsdag
den 5. oktober
2021
kl. 19.30


Gabriella Pace, sopran
Kim Bak Dinitzen, cello
Elisabeth Westenholz, klaver

Ludwig van Beethoven: Variationer over Bei männern welche Liebe fühlen
Robert Schumann: Frauen-Liebe und Leben, opus 42
Franz Schubert: Der Hirt auf dem Felsen
Jules Massenet: Elegi for sopran, cello og klaver
Francis Poulenc Les chemins de l’amour, C’est ainsi que tu es, Voyage à Paris
Sergei Rachmaninov: Vocalise opus 34 nr. 14
Dmitri Sjostakovitj: Ofelias sang
P. I. Tjajkovskij: Tränen


Mandag
den 18. oktober
2021
kl. 19.30


Gustav Piekut, klaver

Leoš Janáček: V mlhách (I tågerne) (1912)
Ludwig van Beethoven - Sonate nr. 31 As-dur op. 110 (1821) (tilføjet)
Alexander Scriabin: Klaversonate nr. 10, op. 70 (1913)
Alexander Scriabin: Poëme vers la Flamme, op. 72 (1914)
Sergei Rachmaninov - Sonate nr. b-mol op. 36 (1913) (ændring)

 


Alle koncerter foregår i Mantziusgårdens koncertsal

Johan Mantzius Vej 7A, Birkerød


Foreningen forbeholder sig ret til ændringer i programmet.