Birkerød Kammermusikforening

(Mail videresendes automatisk til alle i bestyrelsen)

Program for 56. sæson 2019 - 2020

2019-2020

Læs sæsonhæftet her


Tirsdag
den 19. november
2019
kl. 19:30


Concerto Copenhagen

Lars Ulrik Mortensen, musikalsk ledelse og cembalo
Eline Soelmark, sopran
Jakob Bloch Jespersen, bas

Johann Sebastian Bach:
Kantate BMW 57, Selig ist der Mann (programændring)
Orkestersuite nr. I, BWV 1066
Sinfonia til kantate Non sa che sia dolore, BWV 209
Kaffekantaten, Schweigt stille, plaudert nicht, BWV 211

 


Mandag
den 2. december
2019
kl. 19:30


Scandinavian Brass Quintet

Michael Frank Møller og Karl Husum, trompeter, 
Lasse Mauritzen, horn - Lars Hastrup, trombone - Thomas Røisland, tuba

Leonard Bernstein: Fanfare for Bima. Rondo for Lifey
Giovanni Gabrieli: Canzona per Sonare 4
Ludwig Maurer: Three Pieces
Giles Farnaby: Fancies, Toyes and Dreames
Johannes Brahms: Koralforspil (3 satser)
Carl Nielsen: Saul og David, forspil til 2. akt
Johann Sebastian Bach: Jesu bleibet meine Freude
Mogens Andresen: Four Brass Characters
Igor Stravinskij: Tango
Kurt Weill: Youkali
John Iveson: Christmas Crackers

 


Onsdag
den 5. februar
2020
kl. 19.30


Andreas Brantelid
Christian Ihle Hadland

Franz Schubert: Sonatine D-dur, D 384, cello og klaver 
Anton Webern: Drei kleine Stücke, opus 11, cello og klaver 
Nikolay Myaskovsky: Sonate for cello og klaver nr. 1, D-dur, opus 12
Sergei Rachmaninov: Sonate for cello og klaver, g-mol, opus 19

 


Onsdag
den 25. marts
2020
kl. 19:30


Gabriella Pace, sopran
Kim Bak Dinitzen, cello
Elisabeth Westenholz, klaver

Ludwig van Beethoven: Variationer over Bei männern welche Liebe fühlen (cello og klaver)
Robert Schumann: Frauen-Liebe und Leben, opus 42 (sopran og klaver)
Franz Schubert: Der Hirt auf dem Felsen (sopran, cello og klaver)
Jules Massenet: Elegi for sopran, cello og klaver
Francis Poulenc (sopran og klaver): C, Les chemins de l’amour, C’est ainsi que tu es, Voyage à Paris
Sergei Rachmaninov: Vocalise opus 34 nr. 14 (sopran og klaver)
Dmitri Shostakovich: Ofelias sang (cello og klaver)
Pyotr I. Tchaikovsky: Tränen

 


Onsdag
den 29. april
2020
kl. 19:30


Den Danske Strygekvartet

Rune Tonsgaard Sørensen, violin, Frederik Øland, violin,
Asbjørn Nørgaard, bratsch, Fredrik Schøyen Sjölin, cello

Johann Sebastian Bach: Die Kunst der Fuge, Contrapunctus 14, fra BWV 1080 (ufuldendt)
Anton Webern: Strygekvartet (1905)
Johann Sebastian Bach: Vor deinen Thron tret’ ich hiermit, BWV 668
Ludwig van Beethoven: Strygekvartet, F-dur, opus 135
Henry Purcell: Chaconne
Dmitri Shostakovich: Strygekvartet nr. 10, opus 118

 


 

Tidligere koncerter

 


Tirsdag
den 24. september
2019
kl. 19:30


Henschel Kvartetten

Christoph Henschel, violin
Teresa Krahnert (ny), violin
Monika Henschel, bratsch
Mathias Beyer-Karlshøj, cello

Maurice Ravel: Strygekvartet, F-dur
Thomas Agerfeldt: Strygekvartet nr. 8 (2019) Schmetterling an meinem Fenster
Ludwig van Beethoven: Strygekvartet, opus 59 nr. 2

 


Mandag
den 7. oktober
2019
kl. 19:30


David Munk-Nielsen, klaver

Johann Sebastian Bach: Italiensk koncert, BWV 971
Ludwig van Beethoven: Klaversonate nr. 32 i c-mol, opus 111
Maurice Ravel: Ondine, fra Gaspard de la nuit
Frederic Chopin: Klaversonate nr. 3 i h-mol, opus 58

 


Tirsdag
den 22. oktober
2019
kl. 19:30


Christina Åstrand, violin
Per Salo, klaver

Friedrich Kuhlau: Duo Brillant D-Dur op 110
Niels Viggo Bentzon: 3 korte Præludier og Fugaer
Claude Debussy: La Plus que Lente
Olivier Messiaen: Louange à éternité de Jesus
Sparre Olsen: Bygdevisur frå Lom
Richard Strauss: Violinsonate Es-dur, opus 18

 


Alle koncerter foregår i Mantziusgårdens koncertsal

Johan Mantzius Vej 7, Birkerød


Foreningen forbeholder sig ret til ændringer i programmet.