Birkerød Kammermusikforening

Program for 54. sæson 2017 - 2018


Tirsdag
den 12. september
2017
kl. 19:30


Klarinet, bratsch og klaver

John Kruse, klarinet
Anette Slaatto, bratsch
Christina Bjørkøe, klaver

Program

Robert Schumann: Märchenerzählungen, op. 132
Gyögy Kurtag: Hommage à Robert Schumann, op. 15d
Robert Schumann: Fantasiestücke, op.73 - nyt programpunkt!
pause
Max Bruch: Rumänische Melodie, Nachtgesang
W.A. Mozart: Keglebanetrioen, KV 498


Torsdag
den 28. september
2017
kl. 19:30


The Maggini Quartet

Julian Leaper, violin
Ciaran McCabe, violin
Martin Outram, bratsch
Michal Kaznowski, cello

Program

W.A. Mozart: Strygekvartet, d-mol, KV 241
Edward Elgar: Strygekvartet, e-mol, op. 83
Antonín Dvořák: Strygekvartet Den Amerikanske, F-dur, op 96


Torsdag
den 2. november
2017
kl. 19:30


Violin og klaver

Gina McCormack, violin
Nigel Clayton, klaver

Program

Felix Mendelssohn: Sonate, F-dur
Gerald Finzi: Elegy
Howard Ferguson: Sonate nr. 2
Gabrial Fauré: Romance, op. 28
César Franck: Sonate, A-dur


Mandag
den 4. december
2017
kl. 19:30


Ensemble Storstrøm

Program

Musikalske julegaver

Solist: Signe Asmussen

 


Søndag
den 14. januar
2018
kl. 16.00


Nytårskoncert med Lyngby-Taarbæk Symfoniorkester og solister

Særskilt forsalg – nummererede pladser

Endeligt program foreligger endnu ikke, men temaet er filmmusik

 


Mandag
den 22. januar
2018
kl. 19:30


Klavertrioer

Marianna Shirinyan, klaver
Priya Mitchell, violin
Torleif Thedéen, cello

Program

Dmitri Shostakovitj: Klavertrio nr. 1, c-mol, op. 8
Arno Babajanian, Klavertrio, fis-mol
Pause
Robert Schumann: Klavertrio nr. 3, g-mol op. 110


Tirsdag
den 6. februar
2018
kl. 19:30


Ensemble 4.1

Thomas Hoppe, klaver
Jörg Schneider, obo
Alexander Glücksmann, klarinet
Fritz Pahlmann, horn
Cristoph Knitt, fagot

Program

Ludwig van Beethoven: Kvintet, Es-dur, op.16
Avner Dorman: Jerusalem Mix
Pause
Heinrich von Herzogenberg: Kvintet, Es-dur, op.43


TirOnsdag
den 6. marts
2018
kl. 19:30


Talenter fra Det Kgl. Operaakademi

Program foreligger endnu ikke



Mandag
den 2. april
2018
kl. 19:30


Den Danske Strygekvartet

Rune Tonsgaard Sørensen, violin
Frederik Øland, violin
Asbjørn Nørgaard, bratsch
Fredrik Sjölin, cello 

 Program

Joseph Haydn: Strygekvartet nr. 1, B-dur, op. 1, La Chasse
W.A. Mozart: Strygekvartet nr. 17, B-dur, KV 458, The Hunt
Johannes Brahms: Strygekvartet nr. 3, B-dur, op. 67


Alle koncerter foregår i Mantziusgårdens koncertsal

Johan Mantzius Vej 7, Birkerød


Foreningen forbeholder sig ret til ændringer i programmet.
Som altid gives disse oplysninger uden ansvar for fejl, udeladelser og manglende opdatering.